середа | 7 червня 2023 | 09:40
28.08.2017

В Івано-Франківську проведено круглий стіл на тему: “Реалізація норм законодавства щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”.

За результатами наради під головуванням віце-прем’єр-міністра України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України І. Климпуш-Цинцадзе від 25.07.2017 року щодо виконання норм статей 12 і 13 Закону України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків” уповноваженими особами (координаторами) в органах виконавчої влади під головуванням заступника директора департаменту соціальної політики – начальника управління праці Я. Ульванської в рамках роботи обласної тристоронньої соціально-економічної ради 02.08.2017 року проведено круглий стіл на тему: “Реалізація норм законодавства щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”.

У заходів взяли участь заступник начальника управління праці – начальник відділу, секретар ОТСЕР О. Гринів, перший заступник голови ради профспілок області В. Уєвич, голова обласної ради профспілки працівників харчової та переробної промисловості Н. Бурлака, перший заступник директора обласного центру зайнятості Т. Басюга, виконавчий директор обласного об’єднання організацій роботодавців В. Скригунець та голова Івано-Франківської міської організації роботодавців В. Тихонський.

Як повідомила заступник директора департаменту соціальної політики облдержадміністрації Я. Ульванська, результати вибіркового аналізу 70 примірників колективних договорів, здійсненого управлінням праці департаменту соціальної політики облдержадміністрації, свідчать, що до їх положень, як правило, включаються норми, що не визначають існування нерівного ставлення до жінок і чоловіків, а головні розділи колективних договорів, які стосуються заробітної плати, умов праці, зайнятості, соціального захисту та розвитку вітчизняного виробництва, зазвичай не є гендерно-чутливими.

За інформацією першого заступника директора обласного центру зайнятості Т. Басюги, з початку 2017 року службою зайнятості області проведено 73 семінари на тему: “Жінка на ринку праці” та 64 семінари з гендерних питань, повідомляє прес-служба Івано-Франківського обласного центру зайнятості. Питання рівних прав та можливостей жінок і чоловіків обговорювалось при особистих відвідуваннях та зустрічах працівників центрів зайнятості з роботодавцями.Зокрема,проведено 1053 зустрічі з роботодавцями на підприємствах, в організаціях та установах області, 13 засідань круглих столів, в яких взяли участь 2,4 тисячі роботодавців.

Поряд з цим, сторонни соціального діалогу області вважають вирішення гендерних проблем, боротьбу з дискримінацією у сфері трудових відносин, підтримку і захист жінок в їх трудовій діяльності одним з основних напрямів роботи. Соціальні партнери домовились сприяти руйнуванню гендерних стереотипів, запобіганню гендерної дискримінації при працевлаштуванні, а також включати відповідні положення до колективних угод.

Учасники круглого столу обговорили і підтримали рекомендації Комітету ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок, зокрема, у сфері зайнятості щодо перегляду списку заборонених для жінок професій та сприянню доступу жінок до раніше заборонених професій шляхом покращення умов роботи, гігієни та безпеки праці. Зокрема, було зазначено, що Перелік важких робіт та робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29.12.1993 року № 256, давно втратив свою актуальність. Основною причиною такого обмеження є збереження репродуктивного здоров’я жінки. Одночасно професій, які були б заборонені чоловікам, нема. Таким чином, перелік складено винятково на основі стереотипів, він дискримінує жінок. Насправді багато жінок працює на заборонених посадах - але без офіційного працевлаштування, соціальних гарантій, пільг та з меншою зарплатою.

Учасниками підтримано проект наказу Міністерства охорони здоров’я України “Про визнання таким, що втратив чинність, наказу Міністерства охорони здоров’я України від 29 грудня 1993 року № 256”, яким на 450 професій обмежено працю жінок. Вони вважають, що для виконання трудових функцій як жінок, так і чоловіків, необхідно забезпечити вільний вибір професії та освіти, застосування однакових критеріїв вибору при найманні на роботу, створити нормальні та безпечні умови праці.

Крім того, в ході засідання зазначено, що ще однією ознакою дискримінації жінок у сфері трудових відносин є заборона роботи у нічний час (ст.55 КЗпП України). Нічна праця жінкам дозволяється, лише коли підприємство є власністю однієї родини. Але у більшості нічних кіосків чи супермаркетів уночі працюють саме продав чині. Це саме стосується офіціанток і кухарів в ресторанах і нічних клубах. Жінки погоджуються, бо робота в цей час оплачується краще. Беручи до уваги положення міжнародних конвенцій і рекомендацій з питань праці, сторони соціального діалогу вважають за необхідне внести відповідні зміни до чинного законодавства.

Прес-служба НТСЕР