п'ятниця | 4 грудня 2020 | 04:43
04.12.2018

Звіт по участі представників секретаріату Національної ради у навчальному семінарі ,,Посилення ролі тристоронніх партнерів МОП у протидії ВІЛ та СНІД у сфері праці” м. Київ, готель ,,Русь”.

 

27-28 листопада 2018 року в м. Київ, в за підтримки МОП, секретаріатом Національної ради організовано навчальний семінар ,,Посилення ролі тристоронніх партнерів МОП у протидії ВІЛ та СНІД у сфері праці.
У заході взяли участь Лариса Савчук, координатор програм МОП з ВІЛ і СНІД у сфери праці; Ксенія Лепеха, психолог-тренер з профілактики програм на робочому місці; Петро Шевченко, Голова Федерації профспілок Черкаської області, член Національної ради; Вячеслав Биковець, Генеральний директор Спілки малих, середніх і приватизованих підприємств України; Віра Бодрова, т. в. о. секретаря Національної ради; представники Сторін соціального діалогу Житомирської ТТСЕР, Запорізької ТТСЕР, Київської міської ТТСЕР, Київської обласної ТТСЕР, Миколаївської ТТСЕР, Одеської ТТСЕР, Сумської ТТСЕР, Херсонської ТТСЕР, Чернігівської ТТСЕР, секретар новоствореної Луганської ТТСЕР, представник Донецької (формується) ТТСЕР, представники Київського обласного центру профілактики та боротьби з ВІЛ/СНІДом та Київського міського центру громадського здоров’я, секретаріату Національної ради та ПАТ ,,Укрзалізниця”.
У ході семінару, лекторами, на основі яскравих прикладів, тестів, контактної інформації були розкриті питання щодо ситуації з ВІЛ/СНІД в Україні та світі.
Зокрема Ксенія Лепеха зупинилась на питаннях стигми та дискримінації у зв’язку з ВІЛ-інфекцією, як бар’єром для отримання послуг з тестування та лікування. У ході тренінгу поінформувала присутніх про те, якою є актуальною проблема боротьби з ВІЛ/СНІДом на робочому місці і показала практичні шляхи як потрібно застосовувати на робочому місці програми профілактики щодо цих захворювань.
Лариса Савчук поінформувала учасників семінару щодо міжнародного досвіду системної роботи з питань ВІЛ у сфері праці, зупинилась на аналізі кращих світових практик з основних питань у боротьбі з ВІЛ/СНІДом, розповіла якими шляхами здійснює свою роботу у цьому напрямі МОП.
Член Національної ради, Голова Федерації профспілок Черкащини Петро Шевченко поділився з присутніми досвідом впровадження на Черкащині програми профілактики щодо ВІЛ та СНІД на робочому місці. Зупинився на важливості соціального діалогу, як ефективного інструменту у протидії ВІЛ у сфері праці. Важливу роль він вбачає у протидії ВІЛ/СНІДу у тісній співпраці роботодавців, профспілок та влади. Наголосив на тому, що повинні застосовуватись системні заходи спільно розроблені всіма органами соціального діалогу у боротьбі з цією світовою проблемою.
Вячеслав Биковець, Генеральний директор Спілки малих, середніх і приватизованих підприємств України, поінформував учасників семінару про зростання кількості ВІЛ-інфікованих. Найбільш ураженими є Дніпропетровська, Одеська, Донецька Київська та Миколаївські області. Наголосив, що соціальні партнери повинні займатись питаннями профілактики ВІЛ/СНІДу на підприємстві. Презентував присутнім Інформаційний бюлетень Спілки малих, середніх і приватизованих підприємств України та Довідник для підприємців, щодо профілактики ВІЛ на робочих місцях та розповів присутнім про роль та місце громадської організації, яку він очолює, у боротьбі та профілактиці ВІЛ/СНІД у сфері праці. Спілкою проводились засідання круглих столів та робочі зустрічі в Черкаській, Чернівецькій, Тернопільській та Вінницькій областях. Виступаючий проаналізував причини негативних змін ситуації з ВІЛ/СНІД в Україні, серед яких: низька ефективність профілактичних програм; недостатній вплив інформаційно-освітніх програм; загальна слабкість системи охорони здоров’я; залежність від міжнародних донорських програм; стала тенденція поширення  ризикової поведінки серед молоді; низький рівень проведення обстежень на ВІЛ; законодавчо задекларований  принцип добровільності обстеження на ВІЛ (ЗУ ,,Про запобігання  захворюванню на СНІД та соціальний  захист населення” (1998р.); низький рівень зайнятості населення (молоді); військові дії в Україні та міграція населення. Відмітив, що 1 грудня, коли буде відзначатись Всесвітній день боротьби зі СНІДом, хотілось, щоб усі Сторони соціального діалогу встали поряд та показали цим, що вони стоять разом у боротьбі з цією хворобою.
У ході доповіді т. в. о. секретаря Віри Бодрової, були висвітлені проблемні питання ведення соціального діалогу на регіональному рівні. У презентаційних матеріалах учасники семінару ознайомились зі змістом, формами та видами соціального діалогу, формами їх існування на національному, територіальному, галузевому та локальному рівнях. Крім того, присутніх було поінформовано щодо міжнародного досвіду інших країн по питанню налагодження соціального діалогу.
Поінформовано, що станом на сьогодні утворено 24 ТТСЕР, а ще 1- Донецька ТТСЕР знаходиться у стадії формування, у зв’язку військовими діями на території області та проблемами пов’язаними з перереєстрацією організацій роботодавців.
Секретаріатом було проаналізовано звернення територіальних тристоронніх рад та відповідно до цього виокремлено три проблемних питання:
1. Слабка інституалізація;
2.Дефіцит професійних кадрів у рамках переговорного процесу та експертизи;
3.Відсутність узгодженої соціальними партнерами довго - та середньострокової стратегії розвитку соціального діалогу на територіальному рівні.
Крім того, Бодрова поінформувала присутніх про те, що з метою протидії та поширення ВІЛ/СНІДу серед працюючого населення, у 2011 році Національною радою було затверджено Національну стратегію тристороннього співробітництва з протидії ВІЛ/СНІДу у сфері праці на 2012-2017 роки.
Завдяки цій Стратегії у період з 2012 по 2017 рік було пророблено певну роботу Сторонами Національної ради. На засіданні Президії Національної ради 05.02.2018 року було прийнято рішення щодо продовження дії цієї Стратегії на новий період. Проте, у процесі підготовки виникла необхідність актуалізувати редакцію Стратегії тому було створено Тристоронню робочу групу з напрацювання оновленої редакції, яка в червні цього року погоджена Сторонами Національної ради.
Стратегія забезпечує основу для координації і об’єднання зусиль державних органів влади, профспілок, роботодавців, їх організацій та об’єднань у протидії поширенню епідемії ВІЛ-інфекції та СНІДу у сфері праці.
Основною метою Стратегії є:
- оптимальне використання потенціалу сфери праці для протидії поширенню ВІЛ в Україні;
- забезпечення активного залучення тристоронніх партнерів на всіх рівнях до зусиль щодо протидії ВІЛ та СНІДу;
- суттєве зменшення випадків ВІЛ інфікування серед працюючого населення;
- зменшення соціальних наслідків ВІЛ-інфекції;
- уповільнення негативних тенденцій демографічного і соціально-економічного розвитку.
Основними завданнямиє: розроблення і впровадження механізму підтримки постійного соціального діалогу між Урядом, роботодавцями і профспілками для вироблення спільних рішень і цілеспрямованої політики та програм з профілактики ВІЛ-інфекції та СНІДу у сфері праці та інші.
У зв’язку з тим, що сторона роботодавців на національному рівні призупинила свою діяльність у роботі Національної ради, на даний час не має можливості провести засідання Президії для остаточного затвердження оновленої Стратегії та плану із її реалізації. Тому поки що тривають дискусії у Сторін щодо напрацювання Плану заходів із реалізації Стратегії.
У ході дискусії, представники ТТСЕР відмітили важливість питань, що розглядаються на семінарі. Зокрема Ірина Разуваєва, заступник директора Департаменту соціального захисту населення Запорізької ОДА, секретар територіальної ради, відмітила, що кожен з присутніх на семінарі, повинен поінформувати перш за все свій трудовий колектив про те, що проблема ВІЛ/СНІДу в Україні все ж таки існує і що ця проблема носить загрозливий характер. Крім того, наголосила, що під час обговорення та внесення змін до колективних договорів бажано було б в колективному договорі прописати окремою статтею те, що роботодавець повинен створити умови для недопущення дискримінації у сфері оплати праці за ознакою реального чи приписуваного статусу ВІЛ-інфікованої особи.
Керівник секретаріату, заступник директора департаменту соціального захисту Сумської ОДА – начальник управління організаційної роботи та соціально-трудових відносин Олена Заєць, розповіла про приклади роботи Сумської ТТСЕР, зокрема акцентувала увагу присутніх на необхідності проведення тренінгів для представників секретаріатів територіальних тристоронніх рад. В той час, коли створюються новоутворені об’єднані територіальні громади, існує гостра потреба у проведенні семінарів - тренінгів, на яких можна обговорити проблемні питання з якими стикаються представники соціального діалогу та місцях. Наголосила на необхідності поширення досвіду роботи кращих практик створення ТТСЕР в об’єднаних територіальних громадах.
Представник сторони роботодавців Херсонської ТТСЕР Галія Пікуза, теж підтримала думку про проведення навчань для керівників секретаріатів з обміном досвідом та популяризацією кращих практик ведення соціального діалогу на місцях та порушила питання, яке піднімалось і на попередніх семінарах, щодо забезпечення кваліфікованими кадрами, зокрема сторони роботодавців, у новостворених територіальних громадах та районах міст де не має потужних промислових підприємств. Часто роботодавцями на рівні районів та ОТГ є просто представники малого та середнього бізнесу, які не вбачають необхідності в об’єднанні роботодавців між собою та не розуміють суті процесу соціального діалогу. Роз’яснювальна робота, що проводиться не дає позитивного результату.
У ході дискусії, представники секретаріатів ТТСЕР підтримали пропозицію учасників попередніх семінарів, стосовно введення виокремленої посади секретаря ТТСЕР, людини, яка повністю може зосередитись на діяльності ТТСЕР та буде кваліфікованим спеціалістом у даній галузі.
Учасники семінару виразили стурбованість призупиненням діяльності сторони роботодавців у Національній раді, наголосили на важливості саме тристороннього діалогу. У той час, коли у окремих областях України ввели військовий стан, всі Сторони соціального діалогу, провинні всю свою діяльність спрямувати на підтримку один одного, повинні працювати, як одне ціле, на благо України і в ім’я збереження миру та побудови міцного суспільства. Присутні домовились поінформувати секретаріат Національної ради, щодо методів впровадження загальних рекомендацій з розробки політики та програми дій з протидії ВІЛ та СНІДу на робочому місці до кінця грудня 2018 року  та через півроку після семінарів.

 

Прес-служба НТСЕР
Фотострічка: